Włamania na konta - jak się skutecznie bronić.

Włamania na konta Kokos – jak się bronić

Niedawno informowałem o włamaniach na konta Kokos. Dziś przyjrzymy się w jaki sposób działają oszuści i jak się przed nimi bronić.

Jak działają oszuści??

Mechanizm działania oszustów jest bardzo prosty a ich ofiarami w serwisie Kokos padają pożyczkobiorcy. Oszust wystawia ofertę pożyczkową, dzięki której może nawiązać kontakt z potencjalną ofiarą. Pożyczkobiorca dowiaduje się, że może otrzymać pożyczkę na korzystnych warunkach. W celu uzyskania pieniędzy, pożyczkobiorca musi tylko wypełnić odpowiedni formularz, który otrzyma drogą elektroniczną.

Metody włamań na konta
Metody włamań na konta

I to jest właśnie ten haczyk – formularz, który jest zainfekowanym programem komputerowym. W momencie kiedy taki program uruchomisz, na twoim komputerze zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie wykradające informacje o loginach i hasłach do wszystkich serwisów, z których korzystasz (poczta, bank, Kokos, Facebook etc). Bardzo możliwe, że tego typu oprogramowanie otrzymujesz każdego dnia na skrzynkę pocztową (np. program udający formularz Excela z informacją o przesyłce kurierskiej).

Oszust dysponując hasłem do konta w Kokosie i poczty pożyczkobiorcy, zaciąga w jego imieniu pożyczkę a pożyczkobiorca nie jest niczego świadomy. Pieniądze trafiają na konto pożyczkobiorcy. Teraz wystarczy odrobina sprytu: oszust wmawia pożyczkobiorcy, że przed przekazaniem dużej sumy wykona „przelew weryfikacyjny” o mniejszej kwocie a pożyczkobiorca ma przelać pieniądze z powrotem na podane konto bankowe. W ten sposób pożyczkobiorca uzyskaną pożyczkę oddaje oszustowi. To jest koniec historii opartej na faktach.

Jak się bronić??

W jaki sposób ustrzec się przed wirusami, adware’ami, trojanami, rootkitami i oszustami? Należy pozbyć się komputera. W przeciwnym wypadku pozostaje korzystać z darmowych narzędzi takich jak Spybot S&D, AVG, Malwerebytes Anti-Malwere – trójca sprawdzona od lat.

Podobne posty: