Pożyczki chwilówki – czy warto?

Obecny rynek finansowy bogaty jest w oferty pożyczek rozmaitego typu – opisywane tutaj pożyczki społecznościowe, kredyty bankowe, a także pożyczki pozabankowe.

W dniu dzisiejszym skupimy się jednak na poruszeniu tematu tych ostatnich.

 

Cieszą się one rozmaitymi opiniami – od tych negatywnych, poprzez neutralne, na negatywnych kończąc.

Chwalone za szybkość obsługi oraz elastyczność oferty, karcone są zarazem za wysokie w stosunku do kredytów bankowych oprocentowanie oraz nieuczciwe praktyki.
Mowa tutaj o dodatkowych opłatach za poszczególne usługi (np. dostarczenie gotówki pod adres domowy wnioskodawcy), które o ile wpisane są w ofertę, to nie są z reguły przedstawiane od razu przez samego pożyczkodawcę.

Czy jest to etyczne?
Cóż, odpowiedź pozostawiamy Państwu. Wychodzimy z założenia, że wszelkie umowy trzeba dokładnie wertować, a tym bardziej te, które tyczą się pożyczania większej kwoty kapitału. Pozabankowe firmy pożyczkowe nie ograniczają się bowiem do kilkuset złotych, gdyż poszczególne z nich oferują pożyczki nawet w kwocie kilkunastu tysięcy.

Za karygodne natomiast należy uznać praktyki tych, które żerują na potrzebie osób figurujących w bazach danych dłużników, jak np. BIK czy KRD.
Posiadając nagłą potrzebę finansową, osoby te są zdesperowane by pozyskać niezbędny kapitał, jednakże o banku oraz większości pożyczkodawców pozabankowych mogą zapomnieć.

Ci zaś, którzy kierują do nich swą ofertę wymagają poręczenia/opłaty za rozpatrzenie wniosku, która nie jest zwracana (wedle zapisu w umowie), zaś sama pożyczka nie jest udzielana. Tym bardziej więc uczulamy na to, by czytać umowy pożyczkowe w przypadku konieczności ich zawarcia.

 

Pętla kredytowa

jak brać pożyczki

Osoby wpadające w wir chwilówek często padają ofiarą nieprzemyślanych decyzji – zbliżający się termin spłaty przypomina o naliczanych w przypadku jego niedotrzymania odsetkach, zaś pusty portfel oraz wciąż czyste konto w BIK zachęcają do zaciągnięcia kolejnej pożyczki.

Tę spłacę na czas!

Zazwyczaj jednak nie stanowi ona rozwiązania problemu, a jedynie chwilowe jego odłożenie, w którym sytuacja się powtarza, a dług oraz odsetki należą do grona tych, z którymi trudno negocjować. Dokładamy w ten sposób jedynie kolejną część do koła, którego konstrukcja okazuje się zgubną.

Nie pragniemy tutaj zdyskredytować pożyczek chwilowych, lecz jedynie doradzić ostrożność przy zwieraniu umów zarówno w ich przypadku, jak i wszelkich zobowiązań o charakterze finansowym, gdyż równie zgubnym może okazać się każdy kredyt.

 

Czy pożyczka to zło konieczne?

Pożyczka, niezależnie od formy jej udzielania, cechuje się tym, że wraca się większą kwotę niż ta pożyczona. Nie oznacza to jednak, że pożyczka jest czymś złym, bowiem po x lat wynajmowania mieszkania trudno nie dojść do zrozumienia, że gdyby się wzięło kredyt na własne mieszkanie, to znaczna jego część byłaby już spłacona z pieniędzy, które wydało się na wynajem.

Kredyty otwierają wiele drzwi i zapewniają rozmaite możliwości. Grunt to zważyć na to, by wybrać te odpowiednie.

 

Podobne posty: