Moje błędy podczas inwestowania w pożyczki społecznościowe

Mój największy błąd w pożyczkach społecznościowych

Moja przygoda z pożyczkami społecznościowymi zaczęła się w 2009r.

Wahałem się pomiędzy Prosperem i Lending Clubem, ale ponieważ Prosper zawiesił działalność (z powodu regulacji SEC), jedyną opcją pozostał Lending Club. Przelałem więc 500$ na konto i zacząłem przeglądać oferty pożyczkobiorców.

Po przejrzeniu kilkudziesięciu ofert podjąłem decyzję. Zainwestowałem po 250$ w dwóch pożyczkach z ratingiem B. Poważny błąd. Chociaż pożyczkobiorcy sprawiali wrażenie wiarygodnych, kilka miesięcy później jeden z nich przestał spłacać raty i stopa zwrotu moich inwestycji załamała się. W tym czasie zwiększyłem kwotę inwestycji rozdzielając ją na większą liczbę pożyczkobiorców, ale ciągle znajdowałem się na liście najgorszych inwestorów.

Zawsze uważałem się za rozsądnego inwestora, ale patrząc wstecz uświadamiam sobie, że popełniłem poważny błąd. Powinienem te 500$ podzielić na 20 części i zainwestować po 25$ w różnych pożyczkobiorców. Wówczas nie straciłbym połowy kapitału, gdyby jeden z pożyczkobiorców przestał spłacać raty. Obecnie zwrot z moich inwestycji kształtuje się na poziomie 8%. Dostałem nauczkę.

Klucz to dywersyfikacja

Gdybym miał udzielić rady każdemu nowemu inwestorowi w pożyczkach społecznościowych, brzmiałaby ona tak: DYWERSYFIKUJ. Nie postępuj tak jak ja i nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Kiedy rozpoczynasz inwestycje, zmniejsz ryzyko do minimum. Mając do dyspozycji setki ofert pożyczkobiorców zarówno w Lending Clubie i Prosperze, nie jest to takie trudne do osiągnięcia. Nie rób tego co ja i nie inwestuj w tylko paru pożyczkobiorców.

Pewnie pomyślisz sobie, że po tych nieprzyjemnych doświadczeniach mam negatywny stosunek do pożyczek społecznościowych. Nic bardziej mylnego. Nadal inwestuję, zwiększam kwotę inwestycji i wierzę, że pożyczki społecznościowe są obecnie inwestycjami cechującymi się najlepszym stosunkiem zysk/ryzyko.

Błędy w inwestycjach w pożyczki społecznościowe
Błędy w inwestycjach w pożyczki społecznościowe

 

The following article was translated from the Social Lending Network blog with their permission.

Tekst tłumaczony za zgodą autora bloga Social Lending Network.

Podobne posty: